APK GKS Tychy - Projekt z misją
W Tychach funkcjonuje unikatowy w kraju projekt edukacji futbolowej. Miastu i kilku zapaleńcom udało się stworzyć wspólny program szkolenia piłkarskiego dla dzieci i młodzieży. Małe szkółki gry w piłkę nożną zjednoczyły się, dzięki czemu powstała Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy.
– W skład APN wchodzi pięć szkółek. Dogadaliśmy się, mamy jednolity system kształcenia, wspólnie zarządzamy trenerami oraz grupami piłkarskimi – opowiada Marcin Kuśmierz, prezes APN i jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. – Uczymy gry w piłkę dzieci w wieku od przedszkolaków aż po liceum. Dzięki zrzeszonym szkółkom możemy tworzyć grupy najbardziej utalentowanych dzieci oraz tych, które potrzebują bardziej indywidualnych zajęć.
Marcin Kuśmierz podkreśla, że w działalności APN nie chodzi tylko o zajmowanie się najlepszymi młodymi piłkarzami, lecz także o budzenie w dzieciach i młodzieży pasji do zajmowania się sportem w ogóle. Choć oczywiście trenerzy szczególną uwagę poświęcają graczom, którzy rzeczywiście mają predyspozycje do tego, by w przyszłości zawodowo grać w futbol. W końcu partnerem Akademii jest klub GKS Tychy, który występuje w 1. lidze. Klub należy do miasta i to do niego w przyszłości będą trafiać najbardziej zdolni zawodnicy Akademii.
Tyski pomysł na edukację piłkarską jest dlatego unikatowy w Polsce, że wspólnie działają klub piłkarski, miasto oraz młodzieżowe szkółki piłkarskie. – Jeszcze kilka lat temu każdy działał na własny rachunek, robił to po swojemu, a szkółki niepotrzebnie rywalizowały ze sobą. Teraz mamy jeden cel: nauczyć dzieci futbolu, sportu a najlepszych dostarczyć klubowi – wyjaśnia Marcin Kuśmierz. – Gmina zapewnia nam 80 proc. budżetu. Resztę sami wypracowujemy. Wzorujemy się na programach szkolenia podpatrzonych w Niemczech i Holandii.
Organizujemy duży turniej piłkarski dla ponad tysiąca młodych adeptów. Uczymy trenerów i to nie tylko naszych, na konferencję zaprosiliśmy 150 szkoleniowców z południowej Polski. Mamy taką ideę, aby wymieniać się doświadczeniami, programami szkolenia a nie zamykać. Chętnie udostępniamy naszą wiedzę – przekonuje prezes APN.
Od września APN rozpoczął także popularyzować piłkę nożną wśród przedszkolaków. Akademia zakupiła mobilne boisko GolBox, które rozkłada się w 25 minut, jest bardzo bezpieczne dla maluchów, plac do gry mierzy 6 na 9 metrów, są dwie małe bramki. APN będzie odwiedzał przedszkola w Tychach. Jego instruktorzy będą prowadzili zajęcia dla najmłodszych, przekonywali, że piłka nożna to prosty i ogólnorozwojowy sport.
– Takie pokazowe zajęcia mają zachęcać dzieci do wstąpienia w nasze szeregi, ale także do pozostania przy sporcie. Chodzi o to, żeby wypracować w młodych ludziach nawyk do korzystania z profesjonalnych zajęć pod okiem trenerów – wyjaśnia Marcin Kuśmierz. – Ideą mobilnego boiska, z którym można niemal wszędzie pojechać, zainteresowali się już na przykład w Poznaniu. Chcą przyjechać do nas i obejrzeć takie zajęcia.
GolBox w Tychach był wykorzystywany także przy okazji rozmaitych miejskich festynów i festiwali, przez kilka dni funkcjonował nad miejskim zalewem. Zawsze takim boiskiem opiekuje się instruktor, pod którego okiem dzieci bawią się w piłkę nożną.
– Robimy też pokazowe treningi przy pomocy boiska GolBox. Wtedy to wygląda imponująco, bo nasze dzieci często z niego korzystające, bardzo ładnie wykonują pomysłowe ćwiczenia. W ten sposób zachęcamy do trenowania piłki nożnej – opowiada Marcin Kuśmierz
Idea APN narodziła się ponad 3 lata temu a została wcielona w życie przed rokiem. W lutym 2011 roku doszło do pierwszego spotkania inicjatorów Akademii z miejskimi urzędnikami. Po kilkudziesięciu sesjach rozmów ustalono program i strukturę działania. W ramach APN pracuje 34 trenerów, ale etatowo tylko kilku. Kształcą oni ponad 500 młodych piłkarzy w 32 zespołach. Ostatnio miasto i APN utworzyli dwie klasy piłkarskie w gimnazjach i jedną w liceum.